Display: Events this week | Events this month | Events next month
Monday 22 April | |||
Week A | All Day Event | iCal | |
Tuesday 23 April | |||
Week A | All Day Event | iCal | |
Wednesday 24 April | |||
Week A | All Day Event | iCal | |
Thursday 25 April | |||
Week A | All Day Event | iCal | |
Friday 26 April | |||
Week A | All Day Event | iCal | |
DofE Bronze Canoeing Training, River Thames, 4th | 08:30 | iCal | |
Joint Drama Dinner (at SHSK) | 18:30 | iCal | |
Saturday 27 April | |||
DofE Bronze Canoeing Training, River Thames, 4th | 08:30 | iCal | |
Cricket: Berkhamsted School – 1st, 3rd XI, U12 A/B, U14 A/B/C (Away) | 11:00 | iCal | |
Cricket: Berkhamsted School – 2nd XI, U13 A/B, U15 A/B/C (Home) | 11:00 | Cox’sFi, Upper Field, Lower Field | iCal |
Second Hand Uniform Shop (SUS) Open | 11:00 | iCal | |
Tennis: ISL Round 1 – 1st VIII (Away) | 14:00 | iCal | |
Tennis: Rugby School – U14 A/B/C, U15 A/B/C (Home) | 14:30 | iCal | |
Sunday 28 April | |||
DofE Bronze Canoeing Training, River Thames, 4th | 08:30 | iCal | |
Fifth Sunday of Easter | All Day Event | iCal | |
Bronze DofE Practice and training expedition to Hillend | 09:00 | Science Partnerships Laboratory | iCal |
Thames Vale Youth Orchestra Concert Spring Concert | 18:30 | Amey Theatre | iCal |
Monday 29 April | |||
DofE Bronze Canoeing Training, River Thames, 4th | 08:30 | iCal | |
Bronze DofE Practice and training expedition to Hillend | 09:00 | Science Partnerships Laboratory | iCal |
Week B | All Day Event | iCal | |
Tuesday 30 April | |||
Week B | All Day Event | iCal | |
Cricket: Eton College – U15 A (Home) | 14:15 | iCal | |
Joint Lower School Thinking Supper for academic award holders | 17:30 | Lower School Houseroom, Boarders’ Hall | iCal |
Solo Platform No. 5 | 18:00 | Charles Maude Room | iCal |
Wednesday 1 May | |||
Week B | All Day Event | iCal | |
Cricket: St Andrew’s Prep School, Berkshire – U13 B/C (Home) | 14:15 | Upper Field | iCal |
Cricket: St Andrew’s Prep School, Berkshire – U13 A (Away) | 14:15 | iCal | |
Tennis: Stowe School – 1st VIII, 2nd VIII, U14 A, U15 A, U16 A (Away) | 15:30 | iCal | |
ROH Live: Carmen | 18:45 | Amey Theatre | iCal |
Thursday 2 May | |||
Week B | All Day Event | iCal | |
Athletics: Achilies Relays – (Away) | All Day Event | iCal | |
CCF Biennial Inspection – All Cadets | All Day Event | Avernus, Charles Maude Room, The Pavillion | iCal |
CCF Biennial Inspection | 09:00 | The Pavillion, Charles Maude Room, Avernus | iCal |
Spanish A Level orals | 11:00 | M302, M303 | iCal |
German Spelling Bee- Regional Final | 14:30 | iCal | |
Cricket: King Alfred’s Academy – U14 A (Away) | 15:00 | iCal | |
U6th French farewell dinner | 17:15 | iCal | |
First Year Parents’ Evening on-line (Main night) | 18:30 | iCal | |
Friday 3 May | |||
Week B | All Day Event | iCal | |
5.20pm 5th Year Study Leave begins | 17:05 | iCal | |
Upper Sixth Leavers’ Concert | 18:30 | Charles Maude Room | iCal |
First Year Parents’ Evening on-line (Overflow night for teachers with 2 or more sets) | 19:00 | iCal | |
Saturday 4 May | |||
Rowing: Marlow Spring Cancelled by organisers due to flooded land – Cancelled – (Away) | All Day Event | iCal | |
Sunday 5 May | |||
Rowing: Wallingford Regatta J15A J16A J18A – (Away) | All Day Event | iCal | |
Sixth Sunday of Easter | All Day Event | iCal | |
Dancemania Dance Company, ‘Victorious’, Performance I | 10:30 | Amey Theatre | iCal |
Dancemania Dance Company, ‘Victorious’, Performance II | 14:30 | Amey Theatre | iCal |
Monday 6 May | |||
Bank Holiday | All Day Event | iCal | |
Tuesday 7 May | |||
Week A | All Day Event | iCal | |
French A Level orals | All Day Event | iCal | |
A Level French oral exam | 08:30 | M302, M303 | iCal |
Music at Abingdon: Harry The Piano Concert | 19:00 | Amey Theatre | iCal |
Wednesday 8 May | |||
Week A | All Day Event | iCal | |
French A Level orals | All Day Event | iCal | |
A Level French oral exam | 08:30 | M302, M303 | iCal |
Second Hand Uniform Shop (SUS) open | 12:30 | iCal | |
Cricket: Abingdon Preparatory School – U12 A/B, U13 A/B (Away) | 14:15 | iCal | |
Cricket: Stowe School – 1st, 2nd, 3rd, 4th XI, U14 A, U15 A (Away) | 15:45 | iCal | |
St Nicolas Primary School Performance I | 18:00 | Amey Theatre | iCal |
Thursday 9 May | |||
Week A | All Day Event | iCal | |
TeachMeet | 16:00 | B117, Hospitality Suite, B116 | iCal |
St Nicolas Primary School Performance II | 18:00 | Amey Theatre | iCal |
PSL Dinner | 18:45 | iCal | |
Friday 10 May | |||
Week A | All Day Event | iCal | |
Leavers’ Day | 08:35 | Amey Theatre, Chapel | iCal |
Leavers’ Day BBQ | 12:00 | Lacies Court | iCal |
U6 Study Leave begins | 13:00 | iCal | |
ASPA Quiz Night | 19:00 | The Pavillion | iCal |
Saturday 11 May | |||
Rowing: Bedford Regatta J14 A-D J15 A-C J16 A-B J18 A-B – (Away) | All Day Event | iCal | |
Athletics: Iffley Road – (Away) | All Day Event | iCal | |
Gliding | 07:30 | iCal | |
Saturday Science Club | 08:00 | Science Partnerships Laboratory | iCal |
Workshop and Concert with Tallis Scholars – Dorchester Abbey | 09:00 | iCal | |
Third Year 2026 Entry Taster Morning | 09:30 | Entrance Reception , Sixth Form Centre – Open Plan Space, G207, S303, S302, Sports Centre Studio, Fitness, SquashC, Hospitality Suite, The Pavillion | iCal |
Sponsored “travel the Dniester” for The Moldova Project in the Sports Centre | 09:30 | Ergo Suite | iCal |
Cricket: Cheltenham College – 1st XI (Away) | 11:00 | iCal | |
Second Hand Uniform Shop (SUS) Open | 11:00 | iCal | |
Cricket: Cheltenham College – 3rd XI, U15 A/B/C (Away) | 14:00 | iCal | |
Tennis: ISL Round 2 – 1st VIII (Away) | 14:00 | iCal | |
Cricket: Cheltenham College – 2nd, 4th XI, U14 A/B/C/D (Home) | 14:00 | Upper Field, Cox’sFi | iCal |
Tennis: Stowe School – 1st VIII, U14 A/B, U15 A/B, U16 A (Home) | 14:00 | iCal | |
Sunday 12 May | |||
Seventh Sunday of Easter | All Day Event | iCal | |
Boarding Trip Bristol | 09:00 | iCal | |
Monday 13 May | |||
Week B | All Day Event | iCal | |
Fourth Year Parents’ Evening on-line (Main night) | 18:30 | iCal | |
Tuesday 14 May | |||
Week B | All Day Event | iCal | |
IET Faraday Challenge Day | 08:15 | Ingham Room | iCal |
2nd year RSE lecture “Body image and identity” Natalie Hunt | 11:00 | Amey Theatre | iCal |
Governors’ Education Committee Meeting | 16:45 | B116, B117 | iCal |
Clarinet Masterclass with Peter Sparks | 18:00 | Ingham Room | iCal |
Fourth Year Parents’ Evening on-line (Overflow night for teachers with 2 or more sets) | 19:00 | iCal | |
NT Live – Nye (Delayed Live) | 19:00 | Amey Theatre | iCal |
Wednesday 15 May | |||
Week B | All Day Event | iCal | |
3rd Year RSE Morning | 09:00 | Amey Theatre, A321, Hospitality Suite | iCal |
Second Hand Uniform Shop (SUS) open | 12:30 | iCal | |
Choral Evensong | 13:00 | iCal | |
3rd Year RSE Plenary Session | 13:55 | Amey Theatre | iCal |
Cricket: Cranford School – U12 A (Home) | 14:30 | Upper Field | iCal |
Cricket: Shiplake College – U15 A (Away) | 14:30 | iCal | |
Thursday 16 May | |||
Week B | All Day Event | iCal | |
2nd year Classics trip to Caerleon Roman fort | All Day Event | iCal | |
1st Year Coastal Geography – Hengistbury Head | 09:00 | iCal | |
2nd year Classics trip to Caerleon | 09:00 | iCal | |
Primary Schools Cricket (please note change of time – was 12-4) | 12:45 | iCal | |
Croquet: Radley College – 1st (Away) | 16:30 | iCal | |
Friday 17 May | |||
Week B | All Day Event | iCal | |
Junior Music Competition | 18:00 | Ingham Room | iCal |
Saturday 18 May | |||
Bronze and Gold DofE Route planning (4th and L6 years) | All Day Event | iCal | |
Cricket: RGS, Guildford – U13 B, U15 B (Away) | 10:00 | iCal | |
Cricket: RGS, Guildford – 1st XI (Away) | 11:00 | iCal | |
Cricket: RGS, Guildford – 2nd, 3rd XI, U12 A/B, U14 A/B/C (Home) | 11:00 | Cox’sFi, Upper Field, Lower Field | iCal |
Second Hand Uniform Shop (SUS) Open | 11:00 | iCal | |
Tennis: Magdalen College School – 1st VIII, 2nd VIII, 3rd VIII, U12 A, U13 A, U15 A/B (Away) | 14:00 | iCal | |
Tennis: Magdalen College School – U14 A/B (Home) | 14:00 | iCal | |
Cricket: RGS, Guildford – U13 A, U15 A/C (Away) | 14:00 | iCal | |
Sunday 19 May | |||
Day of Pentecost Whitsunday | All Day Event | iCal | |
Boarders Thorpe Park Trip | 10:00 | iCal | |
Monday 20 May | |||
Week A | All Day Event | iCal | |
3rd Year Fieldwork Day | 09:00 | iCal | |
Primary Schools Cricket (note slight change in timings – was 12-4) | 12:45 | iCal | |
Solo Singers’ Recital | 18:00 | Ingham Room | iCal |
Tuesday 21 May | |||
Week A | All Day Event | iCal | |
Let’s Communicate! | 09:00 | F301, F302, F303, F304 | iCal |
Golf: St Edward’s School, Oxford – 1st (Away) | 14:00 | iCal | |
APfS Science Group Termly Meeting | 15:30 | Meeting Room 1 | iCal |
Wednesday 22 May | |||
Week A | All Day Event | iCal | |
Youth Mental Health First Aid Staff INSET | 08:30 | Hospitality Suite | iCal |
Second Hand Uniform Shop (SUS) open | 12:30 | iCal | |
Cricket: Dragon School – U13 A/B/D/E (Home) | 13:45 | Cox’sFi, Upper Field, Lower Field | iCal |
Cricket: South Oxon Amateurs – 1st XI (Home) | 14:00 | iCal | |
Cricket: Dragon School – U13 C (Away) | 14:15 | iCal | |
Lower School Production, Performance I | 19:00 | Amey Theatre | iCal |
Thursday 23 May | |||
Week A | All Day Event | iCal | |
YMHFA staff training | 07:50 | Hospitality Suite | iCal |
Youth Mental Health First Aid Staff INSET | 08:30 | iCal | |
Lower School Production, Performance II | 19:00 | Amey Theatre | iCal |
Friday 24 May | |||
Week A | All Day Event | iCal | |
Rowing: National Schools Regatta J14 A-C – (Away) | All Day Event | iCal | |
Half-term | 17:15 | iCal | |
CCF Leavers’ Dinner | 19:00 | iCal | |
Saturday 25 May | |||
Rowing: National Schools Regatta J15 A-C J16 A-B J18 A-B – (Away) | All Day Event | iCal | |
Sunday 26 May | |||
Rowing: National Schools Regatta J18 – (Away) | All Day Event | iCal | |
First Sunday after Pentecost | All Day Event | iCal | |
ROH Live: The Winter’s Tale | 14:00 | Amey Theatre | iCal |
Wednesday 29 May | |||
Rowing: 1st VIII potential Henley group training and selection till 31st May – (Away) | All Day Event | iCal | |
4th year History trip to Berlin, Germany | 05:00 | iCal | |
Thursday 30 May | |||
4th year History trip to Berlin, Germany | 05:00 | iCal | |
Rowing: 1st VIII Potential Henley Group Training – (Away) | All Day Event | iCal | |
ROH Live: Message in a Bottle (in conjunction with Sadler’s Wells and Iniversal Music UK) | 19:20 | Amey Theatre | iCal |
Friday 31 May | |||
4th year History trip to Berlin, Germany | 05:00 | iCal | |
Rowing: 1st VIII Potential Henley Group Training – (Away) | All Day Event | iCal | |
Saturday 1 June | |||
4th year History trip to Berlin, Germany | 05:00 | iCal | |
Rowing: Metropolitan Regatta 1st VIII HRR potential group – (Away) | All Day Event | iCal | |
Sunday 2 June | |||
Second Sunday after Pentecost | All Day Event | iCal | |
Half-term ends (evening) | 18:00 | iCal | |
Monday 3 June | |||
L6 Summer Tests | All Day Event | Charles Maude Room | iCal |
Week B | All Day Event | iCal | |
Tuesday 4 June | |||
L6 Summer Tests | All Day Event | Charles Maude Room | iCal |
Week B | All Day Event | iCal | |
Parents’ webinar – Festival Safety/ conversations at home before the event – It Happens Education | 18:55 | iCal | |
Wednesday 5 June | |||
L6 Summer Tests | All Day Event | Charles Maude Room | iCal |
Week B | All Day Event | iCal | |
Second Hand Uniform Shop (SUS) open | 12:30 | iCal | |
Cricket: St Hugh’s School – U13 A/C/D (Away) | 14:15 | iCal | |
Cricket: St Hugh’s School – U12 A (Home) | 14:15 | Upper Field | iCal |
Governors’ ARC meeting | 16:00 | Hospitality Suite | iCal |
Thursday 6 June | |||
L6 Summer Tests | All Day Event | Charles Maude Room | iCal |
Week B | All Day Event | iCal | |
Lower School Exams | All Day Event | iCal | |
AEF Flying RAF Benson | 10:15 | iCal | |
Friday 7 June | |||
L6 Summer Tests | All Day Event | Charles Maude Room | iCal |
Week B | All Day Event | iCal | |
Lower School Exams | All Day Event | iCal | |
Saturday 8 June | |||
Boarders Clay Shooting Trip | 09:30 | iCal | |
Second Hand Uniform Shop (SUS) Open | 11:00 | iCal | |
Cricket: Bedford School – 1st XI (Away) | 11:30 | iCal | |
Tennis: OXIST – 1st VIII, 2nd VIII, 3rd VIII, U15 A/B/C (Away) | 14:00 | iCal | |
Tennis: OXIST – U14 A/B/C (Home) | 14:00 | Tilsley Park | iCal |
Cricket: Bedford School – 2nd XI, U14 A/B/C (Home) | 14:15 | Cox’sFi | iCal |
Cricket: Bedford School – U15 A/B/C (Away) | 14:15 | iCal | |
Sunday 9 June | |||
L6th Compulsory Field trip to North Wales | All Day Event | iCal | |
Third Sunday after Pentecost | All Day Event | iCal | |
Bronze DofE Assessed Expedition to the Wiltshire Downs | 08:00 | iCal | |
Lower Sixth Geography Fieldwork | 09:00 | iCal | |
Abingdon Concert Band and Marsh Tompsett School of Dance present ‘Dance Music’ | 15:00 | Amey Theatre | iCal |
Monday 10 June | |||
L6th Compulsory Field trip to North Wales | All Day Event | iCal | |
Bronze DofE Assessed Expedition to the Wiltshire Downs | 08:00 | iCal | |
Lower Sixth Geography Fieldwork | 09:00 | iCal | |
Lower School Exams | All Day Event | iCal | |
Week A | All Day Event | iCal | |
DofE Bronze Canoeing Assessment, River Medway, 4th | 08:30 | iCal | |
Tuesday 11 June | |||
L6th Compulsory Field trip to North Wales | All Day Event | iCal | |
Lower Sixth Geography Fieldwork | 09:00 | iCal | |
Week A | All Day Event | iCal | |
DofE Bronze Canoeing Assessment, River Medway, 4th | 08:30 | iCal | |
Maths Challenge: Junior Kangaroo and Olympiad | All Day Event | B308 | iCal |
3rd Year Exams | All Day Event | iCal | |
LS Athletics at Tilsley Park | All Day Event | iCal | |
Tennis: Eton Junior Pairs – U15 A (Away) | 14:00 | iCal | |
ROH Live: Andrea Chenier | 19:15 | Amey Theatre | iCal |
Wednesday 12 June | |||
L6th Compulsory Field trip to North Wales | All Day Event | iCal | |
Lower Sixth Geography Fieldwork | 09:00 | iCal | |
Week A | All Day Event | iCal | |
3rd Year Exams | All Day Event | iCal | |
Discover Abingdon | 10:00 | Amey Theatre | iCal |
Second Hand Uniform Shop (SUS) open | 12:30 | iCal | |
Cricket: Abingdon Preparatory School – U12 A/B (Away) | 14:15 | iCal | |
Governors’ Finance & ASE meeting | 16:30 | Avernus | iCal |
Thursday 13 June | |||
Week A | All Day Event | iCal | |
3rd Year Exams | All Day Event | iCal | |
Friday 14 June | |||
Week A | All Day Event | iCal | |
3rd Year Exams | All Day Event | iCal | |
Cricket: OA’s – 1st XI (Home) | 11:00 | iCal | |
Lower School Gala Concert (please note earlier start time of 6pm) | 18:00 | Amey Theatre | iCal |
Saturday 15 June | |||
Rowing: Marlow Town Regatta J14 J15 J16 J18 – (Away) | All Day Event | iCal | |
Tennis: Warwick School – U12 A, U13 A, U14 A/B (Home) | 11:00 | Tilsley Park | iCal |
Cricket: Haberdashers’ Elstree Schools – 2nd XI, U14 A/B/C (Away) | 11:00 | iCal | |
Tennis: Warwick School – 1st VIII, 2nd VIII, U15 A/B/C (Away) | 11:00 | iCal | |
Cricket: Haberdashers’ Elstree Schools – 1st XI, U12 A/B, U13 A/B, U15 A/B/C (Home) | 11:00 | Cox’sFi, Upper Field, Lower Field | iCal |
Second Hand Uniform Shop (SUS) Open | 11:00 | iCal | |
Chapel Service for 1563 Society and OA Club Reunions | 16:45 | Chapel | iCal |
Sunday 16 June | |||
Fourth Sunday after Pentecost | All Day Event | iCal | |
Matrix Arts Centre Junior Summer Concert | 09:00 | Amey Theatre | iCal |
Gold DofE Assessed Expedition to the Rhinog Mountains | 09:00 | iCal | |
Boarders’ Wet n Wild Trip – 16 June | 13:00 | iCal | |
Monday 17 June | |||
Gold DofE Assessed Expedition to the Rhinog Mountains | 09:00 | iCal | |
Week B | All Day Event | iCal | |
4th Year GCSE Devised Exam, Technical Rehearsal | 09:00 | A321, A322 | iCal |
Tuesday 18 June | |||
Gold DofE Assessed Expedition to the Rhinog Mountains | 09:00 | iCal | |
Week B | All Day Event | iCal | |
4th Year GCSE Devised Exam, Dress Rehearsal | 09:00 | A321, A322 | iCal |
L6 Pleasure Traps lecture – Henry Barnes | 11:10 | Amey Theatre | iCal |
Wednesday 19 June | |||
Gold DofE Assessed Expedition to the Rhinog Mountains | 09:00 | iCal | |
Week B | All Day Event | iCal | |
Discover Abingdon | 10:00 | iCal | |
Second Hand Uniform Shop (SUS) open | 12:30 | iCal | |
Tennis: St George’s Cup – 1st VIII (Away) | 13:00 | iCal | |
An Evening with Shane Williams MBE | 19:30 | Amey Theatre | iCal |
Thursday 20 June | |||
Gold DofE Assessed Expedition to the Rhinog Mountains | 09:00 | iCal | |
Week B | All Day Event | iCal | |
4th Year GCSE Devised Exam Performances | 09:00 | A321, A322 | iCal |
BMX workshops for second years with Mike Mullen | 09:00 | Lower Field | iCal |
Cricket: Marylebone Cricket Club (MCC) – 1st XI (Home) | 11:30 | iCal | |
Golf: ISGA Junior Open – 1st (Away) | 16:00 | iCal | |
Solo Platform No. 6 | 18:00 | Charles Maude Room | iCal |
Friday 21 June | |||
Week B | All Day Event | iCal | |
BMX workshops for first years with Mike Mullen | 09:00 | Lower Field | iCal |
Saturday 22 June | |||
Rowing: Marlow Regatta 1st VIII and J16A J15 A and B J14 A – (Away) | All Day Event | iCal | |
Saturday Science Club | 08:00 | Science Partnerships Laboratory | iCal |
Chapel Choir sing Leavers’ service – St. Michael’s Church, Abingdon | 09:00 | iCal | |
Prize Giving | 11:00 | Amey Theatre | iCal |
Second Hand Uniform Shop (SUS) Open | 11:00 | iCal | |
Cricket: Magdalen College School – 1st XI (Away) | 12:00 | iCal | |
Cricket: Magdalen College School – 2nd XI, U12 A/B, U13 A/B, U15 A/B/C (Home) | 13:00 | Cox’sFi, Upper Field, Lower Field | iCal |
Cricket: Magdalen College School – U14 A/B/C (Away) | 13:00 | iCal | |
Tennis: Bradfield College – 1st VIII, 2nd VIII, U14 A/B/C, U15 A/B/C (Away) | 14:00 | iCal | |
Sunday 23 June | |||
Rowing: BASHER 2 J14-J15 B-D – (Away) | All Day Event | iCal | |
Fifth Sunday after Pentecost | All Day Event | iCal | |
Monday 24 June | |||
Week A | All Day Event | iCal | |
3rd – 5th year Td/IPV & Men ACWY catch up vaccinations | 08:00 | Hospitality Suite | iCal |
Chalke Valley History Festival | 08:30 | iCal | |
Second Year P&T Bhaktivedanta Manor trip | 09:00 | iCal | |
1st year Bath Trip | 09:00 | iCal | |
Tennis: MCS Tennis Festival Day 1 – 1st VIII (Away) | 10:30 | iCal | |
Joint Lower School Dinner Debate at St Helen’s | 17:00 | iCal | |
Tuesday 25 June | |||
Week A | All Day Event | iCal | |
Head of House meeting | 08:00 | Avernus | iCal |
Primary Schools Puppet Workshop | 09:15 | A321 | iCal |
Tennis: MCS Tennis Festival Day 2 – 1st VIII (Away) | 10:30 | iCal | |
Wednesday 26 June | |||
Week A | All Day Event | iCal | |
Exam Contingency Day | All Day Event | iCal | |
Sixth Form Induction Day | All Day Event | iCal | |
Adult MHFA Training | 08:00 | Hospitality Suite | iCal |
Primary Schools Puppet Workshop | 09:15 | A321 | iCal |
Tennis: MCS Tennis Festival Day 3 – U15 A (Away) | 10:30 | iCal | |
Second Hand Uniform Shop (SUS) open | 12:30 | iCal | |
FGB meeting | 15:45 | Hospitality Suite | iCal |
Celebration of the Arts & Anything But Classical Concert | 17:15 | iCal | |
Thursday 27 June | |||
Week A | All Day Event | iCal | |
Haileybury Heads of 6th Form Meeting | 09:00 | Hospitality Suite | iCal |
Primary Schools Puppet Workshop | 09:15 | A321 | iCal |
Second Hand Uniform Shop (SUS) open (1Y induction day) | 09:30 | iCal | |
Second Year Trip to Hampton Court Palace | 09:45 | iCal | |
Tennis: MCS Tennis Festival Day 4 – U15 A (Away) | 10:30 | iCal | |
First Year 2024 Induction Day – Parents’ Tea with the Head | 14:30 | Lacies Court, Charles Maude Room, Dining Hall, The Pavillion | iCal |
L6th UCAS 360 Degree event | 18:30 | Amey Theatre, Sixth Form Common Room, Charles Maude Room | iCal |
Friday 28 June | |||
Week A | All Day Event | iCal | |
Rowing: Henley Regatta Qualifying Races – (Away) | All Day Event | iCal | |
3rd Year Bushcraft Survival Camp | 17:00 | iCal | |
Summer Garden Party | 17:30 | Lacies Court Garden | iCal |
Summer Music Concert | 19:00 | Amey Theatre | iCal |
Saturday 29 June | |||
3rd Year Bushcraft Survival Camp | 17:00 | iCal | |
Rowing: Reading Town J14 and J15 A/B – (Away) | All Day Event | iCal | |
Tennis: ISTA Day 1 – 1st VIII, U15 A (Away) | 08:00 | iCal | |
Cricket: Warwick School – U13 A/B (Away) | 10:30 | iCal | |
Cricket: Warwick School – U12 A/B (Home) | 10:30 | Cox’sFi | iCal |
Cricket: Warwick School – 1st XI (Away) | 11:00 | iCal | |
Second Hand Uniform Shop (SUS) Open | 11:00 | iCal | |
Cricket: Warwick School – 2nd, 3rd XI (Home) | 12:30 | Lower Field | iCal |
Cricket: Warwick School – U14 A/B/C (Home) | 14:00 | Cox’sFi | iCal |
Cricket: Warwick School – U15 A/B/C (Away) | 14:00 | iCal | |
Tennis: Pangbourne College – U14 B, U15 B (Home) | 14:00 | iCal | |
Griffen Ball | 19:00 | iCal | |
Sunday 30 June | |||
Rowing: GB v France J16 Match Selection Trials – (Away) | All Day Event | iCal | |
Sixth Sunday after Pentecost | All Day Event | iCal | |
Tennis: ISTA Day 2 – 1st VIII, U15 A (Away) | 08:00 | iCal | |
DofE Gold Canoeing Assessment, River Wye, L6th | 08:30 | iCal | |
CCF Central Camp – 160 Brigade | 09:00 | iCal | |
Ruth Nuttall School of Dance Annual Performance | 11:00 | Amey Theatre | iCal |
Silver DofE Assessed Expedition to the Brecon Beacons | 13:00 | iCal | |
Monday 1 July | |||
DofE Gold Canoeing Assessment, River Wye, L6th | 08:30 | iCal | |
CCF Central Camp – 160 Brigade | 09:00 | iCal | |
Silver DofE Assessed Expedition to the Brecon Beacons | 13:00 | iCal | |
Week B | All Day Event | iCal | |
1st XI Cricket Festival (H) | All Day Event | iCal | |
Tennis: ISTA Day 3 – 1st VIII, U13 A, U15 A (Away) | 08:00 | iCal | |
OX14 Chemistry Year 9 & 10 Competitions at Abingdon School | 12:00 | S304, S305 | iCal |
Tuesday 2 July | |||
DofE Gold Canoeing Assessment, River Wye, L6th | 08:30 | iCal | |
CCF Central Camp – 160 Brigade | 09:00 | iCal | |
Silver DofE Assessed Expedition to the Brecon Beacons | 13:00 | iCal | |
Week B | All Day Event | iCal | |
1st XI Cricket Festival (H) | All Day Event | iCal | |
Rowing: Henley Royal Regatta 2nd to 7th – (Away) | All Day Event | iCal | |
Tennis: ISTA Day 4 – 1st VIII, U13 A, U15 A (Away) | 08:00 | iCal | |
3rd, 4th and L6 Chinese trip to British Museum and China Town | 08:50 | iCal | |
Community Service summer tea party | 16:00 | iCal | |
Lower School Be More Griffen Celebration with adventurer chef Mike Keen | 19:00 | Amey Theatre | iCal |
Wednesday 3 July | |||
DofE Gold Canoeing Assessment, River Wye, L6th | 08:30 | iCal | |
CCF Central Camp – 160 Brigade | 09:00 | iCal | |
Silver DofE Assessed Expedition to the Brecon Beacons | 13:00 | iCal | |
Week B | All Day Event | iCal | |
1st XI Cricket Festival (H) | All Day Event | iCal | |
Inter House Sports | 12:30 | iCal | |
Second Hand Uniform Shop (SUS) open | 12:30 | iCal | |
Thursday 4 July | |||
CCF Central Camp – 160 Brigade | 09:00 | iCal | |
Week B | All Day Event | iCal | |
Youth Mental Health First Aid Staff INSET | 08:30 | Hospitality Suite | iCal |
Friday 5 July | |||
CCF Central Camp – 160 Brigade | 09:00 | iCal | |
Week B | All Day Event | iCal | |
Youth Mental Health First Aid Staff INSET | 08:30 | Hospitality Suite | iCal |
Term ends | 13:00 | iCal | |
Saturday 6 July | |||
CCF Central Camp – 160 Brigade | 09:00 | iCal | |
Sunday 7 July | |||
Seventh Sunday after Pentecost | All Day Event | iCal | |
Moldova Project Trip to Moldova and Romania | 03:00 | iCal | |
International Biology field trip to Mexico | 08:00 | iCal | |
Monday 8 July | |||
Moldova Project Trip to Moldova and Romania | 03:00 | iCal | |
International Biology field trip to Mexico | 08:00 | iCal | |
Tuesday 9 July | |||
Moldova Project Trip to Moldova and Romania | 03:00 | iCal | |
International Biology field trip to Mexico | 08:00 | iCal | |
Wednesday 10 July | |||
Moldova Project Trip to Moldova and Romania | 03:00 | iCal | |
International Biology field trip to Mexico | 08:00 | iCal | |
Thursday 11 July | |||
Moldova Project Trip to Moldova and Romania | 03:00 | iCal | |
International Biology field trip to Mexico | 08:00 | iCal | |
Friday 12 July | |||
Moldova Project Trip to Moldova and Romania | 03:00 | iCal | |
International Biology field trip to Mexico | 08:00 | iCal | |
Rowing: GB Rowing Final Crew Formation 12th-16th (Invite Only) – (Away) | All Day Event | iCal | |
Saturday 13 July | |||
Moldova Project Trip to Moldova and Romania | 03:00 | iCal | |
International Biology field trip to Mexico | 08:00 | iCal | |
Sunday 14 July | |||
Moldova Project Trip to Moldova and Romania | 03:00 | iCal | |
International Biology field trip to Mexico | 08:00 | iCal | |
Eighth Sunday after Pentecost | All Day Event | iCal | |
Mini Professionals Dance Academy 10 Year Anniversary Showcase | 13:00 | Amey Theatre, MP11, MP12 | iCal |
Monday 15 July | |||
Moldova Project Trip to Moldova and Romania | 03:00 | iCal | |
International Biology field trip to Mexico | 08:00 | iCal | |
Rowing: GB v France J16 Training Camp and Match 15th-18th – (Away) | All Day Event | iCal | |
Tuesday 16 July | |||
Moldova Project Trip to Moldova and Romania | 03:00 | iCal | |
International Biology field trip to Mexico | 08:00 | iCal | |
Wednesday 17 July | |||
Moldova Project Trip to Moldova and Romania | 03:00 | iCal | |
International Biology field trip to Mexico | 08:00 | iCal | |
Thursday 18 July | |||
International Biology field trip to Mexico | 08:00 | iCal | |
Friday 19 July | |||
International Biology field trip to Mexico | 08:00 | iCal | |
Saturday 20 July | |||
International Biology field trip to Mexico | 08:00 | iCal | |
Sunday 21 July | |||
International Biology field trip to Mexico | 08:00 | iCal | |
Ninth Sunday after Pentecost | All Day Event | iCal | |
Monday 22 July | |||
International Biology field trip to Mexico | 08:00 | iCal | |
Sunday 28 July | |||
Tenth Sunday after Pentecost | All Day Event | iCal | |
Friday 2 August | |||
Kinecroft Academy of Dance Summer School 2024 | 09:00 | Amey Theatre | iCal |
Sunday 4 August | |||
Eleventh Sunday after Pentecost | All Day Event | iCal | |
Sunday 11 August | |||
Twelth Sunday after Pentecost | All Day Event | iCal | |
Sunday 18 August | |||
Thirteenth Sunday after Pentecost | All Day Event | iCal | |
Sunday 25 August | |||
Fourteenth Sunday after Pentecost | All Day Event | iCal | |
Thursday 29 August | |||
New staff INSET | All Day Event | iCal | |
Friday 30 August | |||
Staff INSET | All Day Event | iCal | |
Sunday 1 September | |||
New boarders return | All Day Event | iCal | |
Fifteenth Sunday after Pentecost | All Day Event | iCal | |
Monday 2 September | |||
Staff INSET | All Day Event | iCal | |
Boarders return | All Day Event | iCal | |
Induction for sixth form boarders | All Day Event | iCal | |
First year and third year induction | All Day Event | iCal | |
Second Hand Uniform Shop (SUS) open (1Y induction day) | 09:30 | iCal | |
Tuesday 3 September | |||
Term begins (first day back for lower sixth) | All Day Event | iCal | |
Opro Mouthguard fittings | 13:30 | iCal | |
Thursday 5 September | |||
Opro Mouthguard fittings | 12:00 | iCal | |
Sunday 8 September | |||
Sixteenth Sunday after Pentecost | All Day Event | iCal | |
Sunday 15 September | |||
Seventeenth Sunday after Pentecost | All Day Event | iCal | |
Sunday 22 September | |||
Eighteenth Sunday after Pentecost | All Day Event | iCal | |
Friday 27 September | |||
Lower School Be More Griffen Launch including presentation from Mike Mullen at 1.30pm | 09:00 | Amey Theatre, Charles Maude Room, Hospitality Suite | iCal |
Saturday 28 September | |||
Activities Weekend | All Day Event | iCal | |
First Year Teambuilding morning followed by “Meet the tutors” lunch for parents (12.30pm) | 09:30 | Hospitality Suite | iCal |
Sunday 29 September | |||
Activities Weekend | All Day Event | iCal | |
Nineteenth Sunday after Pentecost | All Day Event | iCal | |
Sunday 6 October | |||
Twentieth Sunday after Pentecost | All Day Event | iCal | |
Friday 11 October | |||
Abingdon Music Festival | 17:30 | Ingham Room, A104, A103, MP11, A214 | iCal |
Saturday 12 October | |||
Abingdon Music Festival | 08:30 | Ingham Room, A104, A103, MP11, A214, Charles Maude Room | iCal |
Sunday 13 October | |||
Twenty-First Sunday after Pentecost | All Day Event | iCal | |
Abingdon Music Festival | 08:30 | Ingham Room, A104, A103, MP11, A214 | iCal |
Friday 18 October | |||
Half-term | 17:15 | iCal | |
Sunday 20 October | |||
Twenty-Second Sunday after Pentecost | All Day Event | iCal | |
Sunday 27 October | |||
Twenty-Third Sunday after Pentecost | All Day Event | iCal | |
Sunday 3 November | |||
Twenty-Fourth Sunday after Pentecost | All Day Event | iCal | |
German Exchange Bielefeld in Abingdon | All Day Event | iCal | |
Half-term ends (evening) | 17:15 | iCal | |
Monday 4 November | |||
German Exchange Bielefeld in Abingdon | All Day Event | iCal | |
Tuesday 5 November | |||
German Exchange Bielefeld in Abingdon | All Day Event | iCal | |
Wednesday 6 November | |||
German Exchange Bielefeld in Abingdon | All Day Event | iCal | |
Thursday 7 November | |||
German Exchange Bielefeld in Abingdon | All Day Event | iCal | |
Friday 8 November | |||
German Exchange Bielefeld in Abingdon | All Day Event | iCal | |
Saturday 9 November | |||
German Exchange Bielefeld in Abingdon | All Day Event | iCal | |
Sunday 10 November | |||
German Exchange Bielefeld in Abingdon | All Day Event | iCal | |
Twenty-Fifth Sunday after Pentecost | All Day Event | iCal | |
Kinecroft Academy of Dance Performance I | 11:30 | Amey Theatre, A104, MP11, MP12, A101, A215, A218, A219 | iCal |
Kinecroft Academy of Dance Performance II | 16:30 | Amey Theatre, A104, MP11, MP12, A101, A215, A218, A219 | iCal |
Monday 11 November | |||
German Exchange Bielefeld in Abingdon | All Day Event | iCal | |
Tuesday 12 November | |||
German Exchange Bielefeld in Abingdon | All Day Event | iCal | |
Wednesday 13 November | |||
German Exchange Bielefeld in Abingdon | All Day Event | iCal | |
Sunday 17 November | |||
Twenty-Sixth Sunday after Pentecost | All Day Event | iCal | |
Kinecroft Academy of Dance Performance III | 11:30 | Amey Theatre, A104, MP11, MP12, A101, A215, A218, A219 | iCal |
Kinecroft Academy of Dance Performance IV | 16:30 | Amey Theatre, A104, MP11, MP12, A101, A215, A218, A219 | iCal |
Sunday 24 November | |||
Last Sunday after Pentecost | All Day Event | iCal | |
Thursday 28 November | |||
Middle School Production, Performance I | 19:00 | Amey Theatre | iCal |
Friday 29 November | |||
Middle School Production, Performance II | 19:00 | Amey Theatre | iCal |
Sunday 1 December | |||
First Sunday of Advent | All Day Event | iCal | |
Sunday 8 December | |||
Second Sunday of Advent | All Day Event | iCal | |
Friday 13 December | |||
Term Ends | 13:00 | iCal | |
Sunday 15 December | |||
Third Sunday of Advent | All Day Event | iCal | |
Sunday 22 December | |||
Fourth Sunday of Advent | All Day Event | iCal | |
Tuesday 24 December | |||
Christmas Eve | All Day Event | iCal | |
Wednesday 25 December | |||
Christmas Day | All Day Event | iCal | |
Sunday 29 December | |||
First Sunday after Christmas | All Day Event | iCal | |
Monday 6 January | |||
Boarders return & INSET | All Day Event | iCal | |
Tuesday 7 January | |||
Term begins | All Day Event | iCal | |
Wednesday 5 February | |||
CRY 6th form further details tbc | All Day Event | iCal | |
Friday 14 February | |||
Half-term | 17:15 | iCal | |
Sunday 23 February | |||
Half-term ends (evening) | 17:15 | iCal | |
Monday 17 March | |||
Neurodiversity Celebration Week | All Day Event | iCal | |
Tuesday 18 March | |||
Neurodiversity Celebration Week | All Day Event | iCal | |
Wednesday 19 March | |||
Neurodiversity Celebration Week | All Day Event | iCal | |
Thursday 20 March | |||
Neurodiversity Celebration Week | All Day Event | iCal | |
Friday 21 March | |||
Neurodiversity Celebration Week | All Day Event | iCal | |
Saturday 22 March | |||
Neurodiversity Celebration Week | All Day Event | iCal | |
Sunday 23 March | |||
Neurodiversity Celebration Week | All Day Event | iCal | |
Friday 28 March | |||
CCF Easter Camp – Longmoor – All cadets and all CCF Staff | 09:00 | iCal | |
Term ends | 13:00 | iCal | |
Tuesday 22 April | |||
CCF Easter Camp – Longmoor – All cadets and all CCF Staff | 09:00 | iCal | |
Boarders return & INSET | All Day Event | iCal | |
Wednesday 23 April | |||
Term begins | All Day Event | iCal | |
Monday 5 May | |||
Bank Holiday | All Day Event | iCal | |
Friday 23 May | |||
Half-term | 17:15 | iCal | |
Sunday 1 June | |||
Half-term ends (evening) | 17:15 | iCal | |
Friday 4 July | |||
Term ends | 13:00 | iCal |