Monday 29 April |
Week B
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Tuesday 30 April |
Week B
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Cricket: Eton College – U15 A (Home)
|
14:15
|
|
iCal
|
Joint Lower School Thinking Supper for academic award holders
|
17:30
|
Lower School Houseroom, Boarders’ Hall |
iCal
|
Solo Platform No. 5
|
18:00
|
Charles Maude Room |
iCal
|
Wednesday 1 May |
Week B
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Cricket: St Andrew’s Prep School, Berkshire – U13 A (Away)
|
14:15
|
|
iCal
|
Cricket: St Andrew’s Prep School, Berkshire – U13 B/C (Home)
|
14:15
|
Upper Field |
iCal
|
Tennis: Stowe School – 1st VIII, 2nd VIII, U14 A, U15 A, U16 A (Away)
|
15:30
|
|
iCal
|
ROH Live: Carmen
|
18:45
|
Amey Theatre |
iCal
|
Thursday 2 May |
Week B
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Athletics: Achilies Relays – (Away)
|
All Day Event
|
|
iCal
|
CCF Biennial Inspection – All Cadets
|
All Day Event
|
Avernus, Charles Maude Room, The Pavillion |
iCal
|
CCF Biennial Inspection
|
09:00
|
The Pavillion, Charles Maude Room, Avernus |
iCal
|
Spanish A Level orals
|
11:00
|
M302, M303 |
iCal
|
German Spelling Bee- Regional Final
|
14:30
|
|
iCal
|
Cricket: King Alfred’s Academy – U14 A (Away)
|
15:00
|
|
iCal
|
U6th French farewell dinner
|
17:15
|
|
iCal
|
First Year Parents’ Evening on-line (Main night)
|
18:30
|
|
iCal
|
Friday 3 May |
Week B
|
All Day Event
|
|
iCal
|
5.20pm 5th Year Study Leave begins
|
17:05
|
|
iCal
|
Upper Sixth Leavers’ Concert
|
18:30
|
Charles Maude Room |
iCal
|
First Year Parents’ Evening on-line (Overflow night for teachers with 2 or more sets)
|
19:00
|
|
iCal
|
Saturday 4 May |
Rowing: Marlow Spring Cancelled by organisers due to flooded land – Cancelled – (Away)
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Sunday 5 May |
Rowing: Wallingford Regatta J15A J16A J18A – (Away)
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Sixth Sunday of Easter
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Dancemania Dance Company, ‘Victorious’, Performance I
|
10:30
|
Amey Theatre |
iCal
|
Dancemania Dance Company, ‘Victorious’, Performance II
|
14:30
|
Amey Theatre |
iCal
|
Monday 6 May |
Bank Holiday
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Tuesday 7 May |
Week A
|
All Day Event
|
|
iCal
|
French A Level orals
|
All Day Event
|
|
iCal
|
A Level French oral exam
|
08:30
|
M302, M303 |
iCal
|
Music at Abingdon: Harry The Piano Concert
|
19:00
|
Amey Theatre |
iCal
|
Wednesday 8 May |
Week A
|
All Day Event
|
|
iCal
|
French A Level orals
|
All Day Event
|
|
iCal
|
A Level French oral exam
|
08:30
|
M302, M303 |
iCal
|
Second Hand Uniform Shop (SUS) open
|
12:30
|
|
iCal
|
Cricket: Abingdon Preparatory School – U12 A/B, U13 A/B (Away)
|
14:15
|
|
iCal
|
Cricket: Stowe School – 1st, 2nd, 3rd, 4th XI, U14 A, U15 A (Away)
|
15:45
|
|
iCal
|
St Nicolas Primary School Performance I
|
18:00
|
Amey Theatre |
iCal
|
Thursday 9 May |
Week A
|
All Day Event
|
|
iCal
|
TeachMeet
|
16:00
|
B117, Hospitality Suite, B116 |
iCal
|
St Nicolas Primary School Performance II
|
18:00
|
Amey Theatre |
iCal
|
PSL Dinner
|
18:45
|
|
iCal
|
Friday 10 May |
Week A
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Leavers’ Day
|
08:35
|
Amey Theatre, Chapel |
iCal
|
Leavers’ Day BBQ
|
12:00
|
Lacies Court |
iCal
|
U6 Study Leave begins
|
13:00
|
|
iCal
|
ASPA Quiz Night
|
19:00
|
The Pavillion |
iCal
|
Saturday 11 May |
Rowing: Bedford Regatta J14 A-D J15 A-C J16 A-B J18 A-B – (Away)
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Athletics: Iffley Road – (Away)
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Gliding
|
07:30
|
|
iCal
|
Saturday Science Club
|
08:00
|
Science Partnerships Laboratory |
iCal
|
Workshop and Concert with Tallis Scholars – Dorchester Abbey
|
09:00
|
|
iCal
|
Third Year 2026 Entry Taster Morning
|
09:30
|
Entrance Reception , Sixth Form Centre – Open Plan Space, G207, S303, S302, Sports Centre Studio, Fitness, SquashC, Hospitality Suite, The Pavillion |
iCal
|
Sponsored “travel the Dniester” for The Moldova Project in the Sports Centre
|
09:30
|
Ergo Suite |
iCal
|
Cricket: Cheltenham College – 1st XI (Away)
|
11:00
|
|
iCal
|
Second Hand Uniform Shop (SUS) Open
|
11:00
|
|
iCal
|
Cricket: Cheltenham College – 2nd, 4th XI, U14 A/B/C/D (Home)
|
14:00
|
Upper Field, Cox’sFi |
iCal
|
Cricket: Cheltenham College – 3rd XI, U15 A/B/C (Away)
|
14:00
|
|
iCal
|
Tennis: ISL Round 2 – 1st VIII (Away)
|
14:00
|
|
iCal
|
Tennis: Stowe School – 1st VIII, U14 A/B, U15 A/B, U16 A (Home)
|
14:00
|
|
iCal
|
Sunday 12 May |
Seventh Sunday of Easter
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Boarding Trip Bristol
|
09:00
|
|
iCal
|
Monday 13 May |
Week B
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Fourth Year Parents’ Evening on-line (Main night)
|
18:30
|
|
iCal
|
Tuesday 14 May |
Week B
|
All Day Event
|
|
iCal
|
IET Faraday Challenge Day
|
08:15
|
Ingham Room |
iCal
|
2nd year RSE lecture “Body image and identity” Natalie Hunt
|
11:00
|
Amey Theatre |
iCal
|
Governors’ Education Committee Meeting
|
16:45
|
B116, B117 |
iCal
|
Clarinet Masterclass with Peter Sparks
|
18:00
|
Ingham Room |
iCal
|
Fourth Year Parents’ Evening on-line (Overflow night for teachers with 2 or more sets)
|
19:00
|
|
iCal
|
NT Live – Nye (Delayed Live)
|
19:00
|
Amey Theatre |
iCal
|
Wednesday 15 May |
Week B
|
All Day Event
|
|
iCal
|
3rd Year RSE Morning
|
09:00
|
Amey Theatre, A321, Hospitality Suite |
iCal
|
Second Hand Uniform Shop (SUS) open
|
12:30
|
|
iCal
|
Choral Evensong
|
13:00
|
|
iCal
|
3rd Year RSE Plenary Session
|
13:55
|
Amey Theatre |
iCal
|
Cricket: Shiplake College – U15 A (Away)
|
14:30
|
|
iCal
|
Cricket: Cranford School – U12 A (Home)
|
14:30
|
Upper Field |
iCal
|
Thursday 16 May |
Week B
|
All Day Event
|
|
iCal
|
2nd year Classics trip to Caerleon Roman fort
|
All Day Event
|
|
iCal
|
1st Year Coastal Geography – Hengistbury Head
|
09:00
|
|
iCal
|
2nd year Classics trip to Caerleon
|
09:00
|
|
iCal
|
Primary Schools Cricket (please note change of time – was 12-4)
|
12:45
|
|
iCal
|
Croquet: Radley College – 1st (Away)
|
16:30
|
|
iCal
|
Friday 17 May |
Week B
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Junior Music Competition
|
18:00
|
Ingham Room |
iCal
|
Saturday 18 May |
Bronze and Gold DofE Route planning (4th and L6 years)
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Cricket: RGS, Guildford – U13 B, U15 B (Away)
|
10:00
|
|
iCal
|
Cricket: RGS, Guildford – 1st XI (Away)
|
11:00
|
|
iCal
|
Cricket: RGS, Guildford – 2nd, 3rd XI, U12 A/B, U14 A/B/C (Home)
|
11:00
|
Cox’sFi, Upper Field, Lower Field |
iCal
|
Second Hand Uniform Shop (SUS) Open
|
11:00
|
|
iCal
|
Tennis: Magdalen College School – U14 A/B (Home)
|
14:00
|
|
iCal
|
Cricket: RGS, Guildford – U13 A, U15 A/C (Away)
|
14:00
|
|
iCal
|
Tennis: Magdalen College School – 1st VIII, 2nd VIII, 3rd VIII, U12 A, U13 A, U15 A/B (Away)
|
14:00
|
|
iCal
|
Sunday 19 May |
Day of Pentecost Whitsunday
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Boarders Thorpe Park Trip
|
10:00
|
|
iCal
|
Monday 20 May |
Week A
|
All Day Event
|
|
iCal
|
3rd Year Fieldwork Day
|
09:00
|
|
iCal
|
Primary Schools Cricket (note slight change in timings – was 12-4)
|
12:45
|
|
iCal
|
Solo Singers’ Recital
|
18:00
|
Ingham Room |
iCal
|
Tuesday 21 May |
Week A
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Let’s Communicate!
|
09:00
|
F301, F302, F303, F304 |
iCal
|
Golf: St Edward’s School, Oxford – 1st (Away)
|
14:00
|
|
iCal
|
APfS Science Group Termly Meeting
|
15:30
|
Meeting Room 1 |
iCal
|
Wednesday 22 May |
Week A
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Youth Mental Health First Aid Staff INSET
|
08:30
|
Hospitality Suite |
iCal
|
Second Hand Uniform Shop (SUS) open
|
12:30
|
|
iCal
|
Cricket: Dragon School – U13 A/B/D/E (Home)
|
13:45
|
Cox’sFi, Upper Field, Lower Field |
iCal
|
Cricket: South Oxon Amateurs – 1st XI (Home)
|
14:00
|
|
iCal
|
Cricket: Dragon School – U13 C (Away)
|
14:15
|
|
iCal
|
Lower School Production, Performance I
|
19:00
|
Amey Theatre |
iCal
|
Thursday 23 May |
Week A
|
All Day Event
|
|
iCal
|
YMHFA staff training
|
07:50
|
Hospitality Suite |
iCal
|
Youth Mental Health First Aid Staff INSET
|
08:30
|
|
iCal
|
Lower School Production, Performance II
|
19:00
|
Amey Theatre |
iCal
|
Friday 24 May |
Week A
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Rowing: National Schools Regatta J14 A-C – (Away)
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Half-term
|
17:15
|
|
iCal
|
CCF Leavers’ Dinner
|
19:00
|
|
iCal
|
Saturday 25 May |
Rowing: National Schools Regatta J15 A-C J16 A-B J18 A-B – (Away)
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Sunday 26 May |
Rowing: National Schools Regatta J18 – (Away)
|
All Day Event
|
|
iCal
|
First Sunday after Pentecost
|
All Day Event
|
|
iCal
|
ROH Live: The Winter’s Tale
|
14:00
|
Amey Theatre |
iCal
|
Wednesday 29 May |
Rowing: 1st VIII potential Henley group training and selection till 31st May – (Away)
|
All Day Event
|
|
iCal
|
4th year History trip to Berlin, Germany
|
05:00
|
|
iCal
|
Thursday 30 May |
4th year History trip to Berlin, Germany
|
05:00
|
|
iCal
|
Rowing: 1st VIII Potential Henley Group Training – (Away)
|
All Day Event
|
|
iCal
|
ROH Live: Message in a Bottle (in conjunction with Sadler’s Wells and Iniversal Music UK)
|
19:20
|
Amey Theatre |
iCal
|
Friday 31 May |
4th year History trip to Berlin, Germany
|
05:00
|
|
iCal
|
Rowing: 1st VIII Potential Henley Group Training – (Away)
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Saturday 1 June |
4th year History trip to Berlin, Germany
|
05:00
|
|
iCal
|
Rowing: Metropolitan Regatta 1st VIII HRR potential group – (Away)
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Sunday 2 June |
Second Sunday after Pentecost
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Half-term ends (evening)
|
18:00
|
|
iCal
|
Monday 3 June |
L6 Summer Tests
|
All Day Event
|
Charles Maude Room |
iCal
|
Week B
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Tuesday 4 June |
L6 Summer Tests
|
All Day Event
|
Charles Maude Room |
iCal
|
Week B
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Parents’ webinar – Festival Safety/ conversations at home before the event – It Happens Education
|
18:55
|
|
iCal
|
Wednesday 5 June |
L6 Summer Tests
|
All Day Event
|
Charles Maude Room |
iCal
|
Week B
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Second Hand Uniform Shop (SUS) open
|
12:30
|
|
iCal
|
Cricket: St Hugh’s School – U13 A/C/D (Away)
|
14:15
|
|
iCal
|
Cricket: St Hugh’s School – U12 A (Home)
|
14:15
|
Upper Field |
iCal
|
Governors’ ARC meeting
|
16:00
|
Hospitality Suite |
iCal
|
Thursday 6 June |
L6 Summer Tests
|
All Day Event
|
Charles Maude Room |
iCal
|
Week B
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Lower School Exams
|
All Day Event
|
|
iCal
|
AEF Flying RAF Benson
|
10:15
|
|
iCal
|
Friday 7 June |
L6 Summer Tests
|
All Day Event
|
Charles Maude Room |
iCal
|
Week B
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Lower School Exams
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Saturday 8 June |
Boarders Clay Shooting Trip
|
09:30
|
|
iCal
|
Second Hand Uniform Shop (SUS) Open
|
11:00
|
|
iCal
|
Cricket: Bedford School – 1st XI (Away)
|
11:30
|
|
iCal
|
Tennis: OXIST – U14 A/B/C (Home)
|
14:00
|
Tilsley Park |
iCal
|
Tennis: OXIST – 1st VIII, 2nd VIII, 3rd VIII, U15 A/B/C (Away)
|
14:00
|
|
iCal
|
Cricket: Bedford School – U15 A/B/C (Away)
|
14:15
|
|
iCal
|
Cricket: Bedford School – 2nd XI, U14 A/B/C (Home)
|
14:15
|
Cox’sFi |
iCal
|
Sunday 9 June |
L6th Compulsory Field trip to North Wales
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Third Sunday after Pentecost
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Bronze DofE Assessed Expedition to the Wiltshire Downs
|
08:00
|
|
iCal
|
Lower Sixth Geography Fieldwork
|
09:00
|
|
iCal
|
Abingdon Concert Band and Marsh Tompsett School of Dance present ‘Dance Music’
|
15:00
|
Amey Theatre |
iCal
|
Monday 10 June |
L6th Compulsory Field trip to North Wales
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Bronze DofE Assessed Expedition to the Wiltshire Downs
|
08:00
|
|
iCal
|
Lower Sixth Geography Fieldwork
|
09:00
|
|
iCal
|
Lower School Exams
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Week A
|
All Day Event
|
|
iCal
|
DofE Bronze Canoeing Assessment, River Medway, 4th
|
08:30
|
|
iCal
|
Tuesday 11 June |
L6th Compulsory Field trip to North Wales
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Lower Sixth Geography Fieldwork
|
09:00
|
|
iCal
|
Week A
|
All Day Event
|
|
iCal
|
DofE Bronze Canoeing Assessment, River Medway, 4th
|
08:30
|
|
iCal
|
Maths Challenge: Junior Kangaroo and Olympiad
|
All Day Event
|
B308 |
iCal
|
3rd Year Exams
|
All Day Event
|
|
iCal
|
LS Athletics at Tilsley Park
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Tennis: Eton Junior Pairs – U15 A (Away)
|
14:00
|
|
iCal
|
ROH Live: Andrea Chenier
|
19:15
|
Amey Theatre |
iCal
|
Wednesday 12 June |
L6th Compulsory Field trip to North Wales
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Lower Sixth Geography Fieldwork
|
09:00
|
|
iCal
|
Week A
|
All Day Event
|
|
iCal
|
3rd Year Exams
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Discover Abingdon
|
10:00
|
Amey Theatre |
iCal
|
Second Hand Uniform Shop (SUS) open
|
12:30
|
|
iCal
|
Cricket: Abingdon Preparatory School – U12 A/B (Away)
|
14:15
|
|
iCal
|
Governors’ Finance & ASE meeting
|
16:30
|
Avernus |
iCal
|
Thursday 13 June |
Week A
|
All Day Event
|
|
iCal
|
3rd Year Exams
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Friday 14 June |
Week A
|
All Day Event
|
|
iCal
|
3rd Year Exams
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Cricket: OA’s – 1st XI (Home)
|
11:00
|
|
iCal
|
Lower School Gala Concert (please note earlier start time of 6pm)
|
18:00
|
Amey Theatre |
iCal
|
Saturday 15 June |
Rowing: Marlow Town Regatta J14 J15 J16 J18 – (Away)
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Tennis: Warwick School – 1st VIII, 2nd VIII, U15 A/B/C (Away)
|
11:00
|
|
iCal
|
Cricket: Haberdashers’ Elstree Schools – 1st XI, U12 A/B, U13 A/B, U15 A/B/C (Home)
|
11:00
|
Cox’sFi, Upper Field, Lower Field |
iCal
|
Tennis: Warwick School – U12 A, U13 A, U14 A/B (Home)
|
11:00
|
Tilsley Park |
iCal
|
Cricket: Haberdashers’ Elstree Schools – 2nd XI, U14 A/B/C (Away)
|
11:00
|
|
iCal
|
Second Hand Uniform Shop (SUS) Open
|
11:00
|
|
iCal
|
Chapel Service for 1563 Society and OA Club Reunions
|
16:45
|
Chapel |
iCal
|
Sunday 16 June |
Fourth Sunday after Pentecost
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Matrix Arts Centre Junior Summer Concert
|
09:00
|
Amey Theatre |
iCal
|
Gold DofE Assessed Expedition to the Rhinog Mountains
|
09:00
|
|
iCal
|
Boarders’ Wet n Wild Trip – 16 June
|
13:00
|
|
iCal
|
Monday 17 June |
Gold DofE Assessed Expedition to the Rhinog Mountains
|
09:00
|
|
iCal
|
Week B
|
All Day Event
|
|
iCal
|
4th Year GCSE Devised Exam, Technical Rehearsal
|
09:00
|
A321, A322 |
iCal
|
Tuesday 18 June |
Gold DofE Assessed Expedition to the Rhinog Mountains
|
09:00
|
|
iCal
|
Week B
|
All Day Event
|
|
iCal
|
4th Year GCSE Devised Exam, Dress Rehearsal
|
09:00
|
A321, A322 |
iCal
|
L6 Pleasure Traps lecture – Henry Barnes
|
11:10
|
Amey Theatre |
iCal
|
Wednesday 19 June |
Gold DofE Assessed Expedition to the Rhinog Mountains
|
09:00
|
|
iCal
|
Week B
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Discover Abingdon
|
10:00
|
|
iCal
|
Second Hand Uniform Shop (SUS) open
|
12:30
|
|
iCal
|
Tennis: St George’s Cup – 1st VIII (Away)
|
13:00
|
|
iCal
|
An Evening with Shane Williams MBE
|
19:30
|
Amey Theatre |
iCal
|
Thursday 20 June |
Gold DofE Assessed Expedition to the Rhinog Mountains
|
09:00
|
|
iCal
|
Week B
|
All Day Event
|
|
iCal
|
4th Year GCSE Devised Exam Performances
|
09:00
|
A321, A322 |
iCal
|
BMX workshops for second years with Mike Mullen
|
09:00
|
Lower Field |
iCal
|
Cricket: Marylebone Cricket Club (MCC) – 1st XI (Home)
|
11:30
|
|
iCal
|
Golf: ISGA Junior Open – 1st (Away)
|
16:00
|
|
iCal
|
Solo Platform No. 6
|
18:00
|
Charles Maude Room |
iCal
|
Friday 21 June |
Week B
|
All Day Event
|
|
iCal
|
BMX workshops for first years with Mike Mullen
|
09:00
|
Lower Field |
iCal
|
Saturday 22 June |
Rowing: Marlow Regatta 1st VIII and J16A J15 A and B J14 A – (Away)
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Saturday Science Club
|
08:00
|
Science Partnerships Laboratory |
iCal
|
Chapel Choir sing Leavers’ service – St. Michael’s Church, Abingdon
|
09:00
|
|
iCal
|
Prize Giving
|
11:00
|
Amey Theatre |
iCal
|
Second Hand Uniform Shop (SUS) Open
|
11:00
|
|
iCal
|
Cricket: Magdalen College School – 1st XI (Away)
|
12:00
|
|
iCal
|
Cricket: Magdalen College School – 2nd XI, U12 A/B, U13 A/B, U15 A/B/C (Home)
|
13:00
|
Cox’sFi, Upper Field, Lower Field |
iCal
|
Cricket: Magdalen College School – U14 A/B/C (Away)
|
13:00
|
|
iCal
|
Tennis: Bradfield College – 1st VIII, 2nd VIII, U14 A/B/C, U15 A/B/C (Away)
|
14:00
|
|
iCal
|
Sunday 23 June |
Rowing: BASHER 2 J14-J15 B-D – (Away)
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Fifth Sunday after Pentecost
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Monday 24 June |
Week A
|
All Day Event
|
|
iCal
|
3rd – 5th year Td/IPV & Men ACWY catch up vaccinations
|
08:00
|
Hospitality Suite |
iCal
|
Chalke Valley History Festival
|
08:30
|
|
iCal
|
Second Year P&T Bhaktivedanta Manor trip
|
09:00
|
|
iCal
|
1st year Bath Trip
|
09:00
|
|
iCal
|
Tennis: MCS Tennis Festival Day 1 – 1st VIII (Away)
|
10:30
|
|
iCal
|
Joint Lower School Dinner Debate at St Helen’s
|
17:00
|
|
iCal
|
Tuesday 25 June |
Week A
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Head of House meeting
|
08:00
|
Avernus |
iCal
|
Primary Schools Puppet Workshop
|
09:15
|
A321 |
iCal
|
Tennis: MCS Tennis Festival Day 2 – 1st VIII (Away)
|
10:30
|
|
iCal
|
Wednesday 26 June |
Week A
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Exam Contingency Day
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Sixth Form Induction Day
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Adult MHFA Training
|
08:00
|
Hospitality Suite |
iCal
|
Primary Schools Puppet Workshop
|
09:15
|
A321 |
iCal
|
Tennis: MCS Tennis Festival Day 3 – U15 A (Away)
|
10:30
|
|
iCal
|
Second Hand Uniform Shop (SUS) open
|
12:30
|
|
iCal
|
FGB meeting
|
15:45
|
Hospitality Suite |
iCal
|
Celebration of the Arts & Anything But Classical Concert
|
17:15
|
|
iCal
|
Thursday 27 June |
Week A
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Haileybury Heads of 6th Form Meeting
|
09:00
|
Hospitality Suite |
iCal
|
Primary Schools Puppet Workshop
|
09:15
|
A321 |
iCal
|
Second Hand Uniform Shop (SUS) open (1Y induction day)
|
09:30
|
|
iCal
|
Second Year Trip to Hampton Court Palace
|
09:45
|
|
iCal
|
Tennis: MCS Tennis Festival Day 4 – U15 A (Away)
|
10:30
|
|
iCal
|
First Year 2024 Induction Day – Parents’ Tea with the Head
|
14:30
|
Lacies Court, Charles Maude Room, Dining Hall, The Pavillion |
iCal
|
L6th UCAS 360 Degree event
|
18:30
|
Amey Theatre, Sixth Form Common Room, Charles Maude Room |
iCal
|
Friday 28 June |
Week A
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Rowing: Henley Regatta Qualifying Races – (Away)
|
All Day Event
|
|
iCal
|
3rd Year Bushcraft Survival Camp
|
17:00
|
|
iCal
|
Summer Garden Party
|
17:30
|
Lacies Court Garden |
iCal
|
Summer Music Concert
|
19:00
|
Amey Theatre |
iCal
|
Saturday 29 June |
3rd Year Bushcraft Survival Camp
|
17:00
|
|
iCal
|
Rowing: Reading Town J14 and J15 A/B – (Away)
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Tennis: ISTA Day 1 – 1st VIII, U15 A (Away)
|
08:00
|
|
iCal
|
Cricket: Warwick School – U12 A/B (Home)
|
10:30
|
Cox’sFi |
iCal
|
Cricket: Warwick School – U13 A/B (Away)
|
10:30
|
|
iCal
|
Cricket: Warwick School – 1st XI (Away)
|
11:00
|
|
iCal
|
Second Hand Uniform Shop (SUS) Open
|
11:00
|
|
iCal
|
Cricket: Warwick School – 2nd, 3rd XI (Home)
|
12:30
|
Lower Field |
iCal
|
Cricket: Warwick School – U15 A/B/C (Away)
|
14:00
|
|
iCal
|
Cricket: Warwick School – U14 A/B/C (Home)
|
14:00
|
Cox’sFi |
iCal
|
Tennis: Pangbourne College – U14 B, U15 B (Home)
|
14:00
|
|
iCal
|
Griffen Ball
|
19:00
|
|
iCal
|
Sunday 30 June |
Rowing: GB v France J16 Match Selection Trials – (Away)
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Sixth Sunday after Pentecost
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Tennis: ISTA Day 2 – 1st VIII, U15 A (Away)
|
08:00
|
|
iCal
|
DofE Gold Canoeing Assessment, River Wye, L6th
|
08:30
|
|
iCal
|
CCF Central Camp – 160 Brigade
|
09:00
|
|
iCal
|
Ruth Nuttall School of Dance Annual Performance
|
11:00
|
Amey Theatre |
iCal
|
Silver DofE Assessed Expedition to the Brecon Beacons
|
13:00
|
|
iCal
|
Monday 1 July |
DofE Gold Canoeing Assessment, River Wye, L6th
|
08:30
|
|
iCal
|
CCF Central Camp – 160 Brigade
|
09:00
|
|
iCal
|
Silver DofE Assessed Expedition to the Brecon Beacons
|
13:00
|
|
iCal
|
Week B
|
All Day Event
|
|
iCal
|
1st XI Cricket Festival (H)
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Tennis: ISTA Day 3 – 1st VIII, U13 A, U15 A (Away)
|
08:00
|
|
iCal
|
OX14 Chemistry Year 9 & 10 Competitions at Abingdon School
|
12:00
|
S304, S305 |
iCal
|
Tuesday 2 July |
DofE Gold Canoeing Assessment, River Wye, L6th
|
08:30
|
|
iCal
|
CCF Central Camp – 160 Brigade
|
09:00
|
|
iCal
|
Silver DofE Assessed Expedition to the Brecon Beacons
|
13:00
|
|
iCal
|
Week B
|
All Day Event
|
|
iCal
|
1st XI Cricket Festival (H)
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Rowing: Henley Royal Regatta 2nd to 7th – (Away)
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Tennis: ISTA Day 4 – 1st VIII, U13 A, U15 A (Away)
|
08:00
|
|
iCal
|
3rd, 4th and L6 Chinese trip to British Museum and China Town
|
08:50
|
|
iCal
|
Community Service summer tea party
|
16:00
|
|
iCal
|
Lower School Be More Griffen Celebration with adventurer chef Mike Keen
|
19:00
|
Amey Theatre |
iCal
|
Wednesday 3 July |
DofE Gold Canoeing Assessment, River Wye, L6th
|
08:30
|
|
iCal
|
CCF Central Camp – 160 Brigade
|
09:00
|
|
iCal
|
Silver DofE Assessed Expedition to the Brecon Beacons
|
13:00
|
|
iCal
|
Week B
|
All Day Event
|
|
iCal
|
1st XI Cricket Festival (H)
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Inter House Sports
|
12:30
|
|
iCal
|
Second Hand Uniform Shop (SUS) open
|
12:30
|
|
iCal
|
Thursday 4 July |
CCF Central Camp – 160 Brigade
|
09:00
|
|
iCal
|
Week B
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Youth Mental Health First Aid Staff INSET
|
08:30
|
Hospitality Suite |
iCal
|
Friday 5 July |
CCF Central Camp – 160 Brigade
|
09:00
|
|
iCal
|
Week B
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Youth Mental Health First Aid Staff INSET
|
08:30
|
Hospitality Suite |
iCal
|
Term ends
|
13:00
|
|
iCal
|
Saturday 6 July |
CCF Central Camp – 160 Brigade
|
09:00
|
|
iCal
|
Sunday 7 July |
Seventh Sunday after Pentecost
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Moldova Project Trip to Moldova and Romania
|
03:00
|
|
iCal
|
International Biology field trip to Mexico
|
08:00
|
|
iCal
|
Monday 8 July |
Moldova Project Trip to Moldova and Romania
|
03:00
|
|
iCal
|
International Biology field trip to Mexico
|
08:00
|
|
iCal
|
Tuesday 9 July |
Moldova Project Trip to Moldova and Romania
|
03:00
|
|
iCal
|
International Biology field trip to Mexico
|
08:00
|
|
iCal
|
Wednesday 10 July |
Moldova Project Trip to Moldova and Romania
|
03:00
|
|
iCal
|
International Biology field trip to Mexico
|
08:00
|
|
iCal
|
Thursday 11 July |
Moldova Project Trip to Moldova and Romania
|
03:00
|
|
iCal
|
International Biology field trip to Mexico
|
08:00
|
|
iCal
|
Friday 12 July |
Moldova Project Trip to Moldova and Romania
|
03:00
|
|
iCal
|
International Biology field trip to Mexico
|
08:00
|
|
iCal
|
Rowing: GB Rowing Final Crew Formation 12th-16th (Invite Only) – (Away)
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Saturday 13 July |
Moldova Project Trip to Moldova and Romania
|
03:00
|
|
iCal
|
International Biology field trip to Mexico
|
08:00
|
|
iCal
|
Sunday 14 July |
Moldova Project Trip to Moldova and Romania
|
03:00
|
|
iCal
|
International Biology field trip to Mexico
|
08:00
|
|
iCal
|
Eighth Sunday after Pentecost
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Mini Professionals Dance Academy 10 Year Anniversary Showcase
|
13:00
|
Amey Theatre, MP11, MP12 |
iCal
|
Monday 15 July |
Moldova Project Trip to Moldova and Romania
|
03:00
|
|
iCal
|
International Biology field trip to Mexico
|
08:00
|
|
iCal
|
Rowing: GB v France J16 Training Camp and Match 15th-18th – (Away)
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Tuesday 16 July |
Moldova Project Trip to Moldova and Romania
|
03:00
|
|
iCal
|
International Biology field trip to Mexico
|
08:00
|
|
iCal
|
Wednesday 17 July |
Moldova Project Trip to Moldova and Romania
|
03:00
|
|
iCal
|
International Biology field trip to Mexico
|
08:00
|
|
iCal
|
Thursday 18 July |
International Biology field trip to Mexico
|
08:00
|
|
iCal
|
Friday 19 July |
International Biology field trip to Mexico
|
08:00
|
|
iCal
|
Saturday 20 July |
International Biology field trip to Mexico
|
08:00
|
|
iCal
|
Sunday 21 July |
International Biology field trip to Mexico
|
08:00
|
|
iCal
|
Ninth Sunday after Pentecost
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Monday 22 July |
International Biology field trip to Mexico
|
08:00
|
|
iCal
|
Sunday 28 July |
Tenth Sunday after Pentecost
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Friday 2 August |
Kinecroft Academy of Dance Summer School 2024
|
09:00
|
Amey Theatre |
iCal
|
Sunday 4 August |
Eleventh Sunday after Pentecost
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Sunday 11 August |
Twelth Sunday after Pentecost
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Sunday 18 August |
Thirteenth Sunday after Pentecost
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Sunday 25 August |
Fourteenth Sunday after Pentecost
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Thursday 29 August |
New staff INSET
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Friday 30 August |
Staff INSET
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Sunday 1 September |
New boarders return
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Fifteenth Sunday after Pentecost
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Monday 2 September |
Staff INSET
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Boarders return
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Induction for sixth form boarders
|
All Day Event
|
|
iCal
|
First year and third year induction
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Second Hand Uniform Shop (SUS) open (1Y induction day)
|
09:30
|
|
iCal
|
Tuesday 3 September |
Term begins (first day back for lower sixth)
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Opro Mouthguard fittings
|
13:30
|
|
iCal
|
Thursday 5 September |
Opro Mouthguard fittings
|
12:00
|
|
iCal
|
Sunday 8 September |
Sixteenth Sunday after Pentecost
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Sunday 15 September |
Seventeenth Sunday after Pentecost
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Sunday 22 September |
Eighteenth Sunday after Pentecost
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Friday 27 September |
Lower School Be More Griffen Launch including presentation from Mike Mullen at 1.30pm
|
09:00
|
Amey Theatre, Charles Maude Room, Hospitality Suite |
iCal
|
Saturday 28 September |
Activities Weekend
|
All Day Event
|
|
iCal
|
First Year Teambuilding morning followed by “Meet the tutors” lunch for parents (12.30pm)
|
09:30
|
Hospitality Suite |
iCal
|
Sunday 29 September |
Activities Weekend
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Nineteenth Sunday after Pentecost
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Sunday 6 October |
Twentieth Sunday after Pentecost
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Friday 11 October |
Abingdon Music Festival
|
17:30
|
Ingham Room, A104, A103, MP11, A214 |
iCal
|
Saturday 12 October |
Abingdon Music Festival
|
08:30
|
Ingham Room, A104, A103, MP11, A214, Charles Maude Room |
iCal
|
Sunday 13 October |
Twenty-First Sunday after Pentecost
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Abingdon Music Festival
|
08:30
|
Ingham Room, A104, A103, MP11, A214 |
iCal
|
Friday 18 October |
Half-term
|
17:15
|
|
iCal
|
Sunday 20 October |
Twenty-Second Sunday after Pentecost
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Sunday 27 October |
Twenty-Third Sunday after Pentecost
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Sunday 3 November |
Twenty-Fourth Sunday after Pentecost
|
All Day Event
|
|
iCal
|
German Exchange Bielefeld in Abingdon
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Half-term ends (evening)
|
17:15
|
|
iCal
|
Monday 4 November |
German Exchange Bielefeld in Abingdon
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Tuesday 5 November |
German Exchange Bielefeld in Abingdon
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Wednesday 6 November |
German Exchange Bielefeld in Abingdon
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Thursday 7 November |
German Exchange Bielefeld in Abingdon
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Friday 8 November |
German Exchange Bielefeld in Abingdon
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Saturday 9 November |
German Exchange Bielefeld in Abingdon
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Sunday 10 November |
German Exchange Bielefeld in Abingdon
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Twenty-Fifth Sunday after Pentecost
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Kinecroft Academy of Dance Performance I
|
11:30
|
Amey Theatre, A104, MP11, MP12, A101, A215, A218, A219 |
iCal
|
Kinecroft Academy of Dance Performance II
|
16:30
|
Amey Theatre, A104, MP11, MP12, A101, A215, A218, A219 |
iCal
|
Monday 11 November |
German Exchange Bielefeld in Abingdon
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Tuesday 12 November |
German Exchange Bielefeld in Abingdon
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Wednesday 13 November |
German Exchange Bielefeld in Abingdon
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Sunday 17 November |
Twenty-Sixth Sunday after Pentecost
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Kinecroft Academy of Dance Performance III
|
11:30
|
Amey Theatre, A104, MP11, MP12, A101, A215, A218, A219 |
iCal
|
Kinecroft Academy of Dance Performance IV
|
16:30
|
Amey Theatre, A104, MP11, MP12, A101, A215, A218, A219 |
iCal
|
Sunday 24 November |
Last Sunday after Pentecost
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Thursday 28 November |
Middle School Production, Performance I
|
19:00
|
Amey Theatre |
iCal
|
Friday 29 November |
Middle School Production, Performance II
|
19:00
|
Amey Theatre |
iCal
|
Sunday 1 December |
First Sunday of Advent
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Sunday 8 December |
Second Sunday of Advent
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Friday 13 December |
Term Ends
|
13:00
|
|
iCal
|
Sunday 15 December |
Third Sunday of Advent
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Sunday 22 December |
Fourth Sunday of Advent
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Tuesday 24 December |
Christmas Eve
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Wednesday 25 December |
Christmas Day
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Sunday 29 December |
First Sunday after Christmas
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Monday 6 January |
Boarders return & INSET
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Tuesday 7 January |
Term begins
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Wednesday 5 February |
CRY 6th form further details tbc
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Friday 14 February |
Half-term
|
17:15
|
|
iCal
|
Sunday 23 February |
Half-term ends (evening)
|
17:15
|
|
iCal
|
Monday 17 March |
Neurodiversity Celebration Week
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Tuesday 18 March |
Neurodiversity Celebration Week
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Wednesday 19 March |
Neurodiversity Celebration Week
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Thursday 20 March |
Neurodiversity Celebration Week
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Friday 21 March |
Neurodiversity Celebration Week
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Saturday 22 March |
Neurodiversity Celebration Week
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Sunday 23 March |
Neurodiversity Celebration Week
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Friday 28 March |
CCF Easter Camp – Longmoor – All cadets and all CCF Staff
|
09:00
|
|
iCal
|
Term ends
|
13:00
|
|
iCal
|
Tuesday 22 April |
CCF Easter Camp – Longmoor – All cadets and all CCF Staff
|
09:00
|
|
iCal
|
Boarders return & INSET
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Wednesday 23 April |
Term begins
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Monday 5 May |
Bank Holiday
|
All Day Event
|
|
iCal
|
Friday 23 May |
Half-term
|
17:15
|
|
iCal
|
Sunday 1 June |
Half-term ends (evening)
|
17:15
|
|
iCal
|
Friday 4 July |
Term ends
|
13:00
|
|
iCal
|